top of page
Kopia Kopia Kopia Kopia Team Adventure.j
tańczMY.png

PROJEKT CHOREOGRAFICZNY Z MICHAŁEM PRZYBYŁĄ 

W tym roku majówkowe wypady za miasto niestety mogą nie dojść do skutku, ale mamy dla was kochani tancerze świetną kreatywną inicjatywe, która zapewni wam 3 piękne i roztańczone majówkowe dni !

3 DNI I PONAD 15 H PRÓB NAD PROJEKTEM CHOREOGRAFICZNYM "What’s your name, again?" AUTORSTWA MICHAŁA PRZYBYŁY zwieńczone PROFESJONALNYM NAGRANIEM SPEKTAKLU z 3 kamer przez „FILMTWORZE” Grzegorz Moczko Molo oraz wystawieniem nagrania online na kanale YOU TUBE ! 

Patronatem wydarzenia jest Instytutu Muzyki i Tańca @imitpolska oraz taniecPOLSKA.pl @taniecpolska , z którymi wspólnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca                                2021 

 

Spektakl pod tytułem "What’s your name, again?"

Główną ideą projektu jest ukazanie społeczności/grupy/wspólnoty złożonej z rozmytych tożsamości, podlegających nieustannie wpływom i zmianom wynikającym z czynników zewnętrznych, ale także wewnętrznych, tożsamości ponowoczesnej podlegającej ciągłym negocjacjom, modyfikacjom i aktualizacjom. Stwierdzenie tego faktu pozwala ukazać jednostkę jako aktywny i refleksyjny podmiot. Tożsamość powstaje na styku procesów przywracania i redefiniowania kontroli, wątpliwości i zaufania, standaryzacji i indywidualizacji, przedstawiając otwarty projekt oparty na różnych wyborach. Wiedza o tym, kim jesteśmy, rozpatrywana jest nie tylko w kontekście podobieństwa, ale także, a może przede wszystkim, w kontekście różnicy i zmiany. W procesie twórczym inspirując się filozofią i koncepcjami Baumana (polskiego filozofa) dotyczącymi płynnej rzeczywistości, rzeczywistości jako niestabilnej części wszechświata i zmiany jako jedynego stałego elementu, będą poddawać działania ruchowe nieustannej adaptacji.

 

Formy współczesnego życia mogą się różnić pod wieloma względami - ale to, co je łączy, to właśnie ich kruchość, tymczasowość, wrażliwość i skłonność do ciągłych zmian. „Być nowoczesnym” oznacza modernizować się - kompulsywnie, obsesyjnie; nie tyle po prostu „być”, nie mówiąc już o zachowaniu swojej tożsamości w stanie nienaruszonym, ale na zawsze „stawać się”, unikać ukończenia, pozostać niedookreślonym. Każda nowa konstrukcja, która zastępuje poprzednią, gdy tylko zostanie uznana za przestarzałą i przekroczy datę użytkowania, jest tylko kolejnym chwilowym rozliczeniem - uznanym za tymczasowe i „do odwołania”

/// Bauman

 

Zmuszone zmieniającą się rzeczywistością poszukiwanie nowych tożsamości ukształtują odrębne monologi ruchowe. Każdy z nich będzie niepowtarzalnym językiem i wypowiedzią tancerza tworzącą mozaikę cielesnych wypowiedzi. Ich rytm wyznaczony ambientowymi dźwiękami i muzyką będzie podlegał ciągłym przemianom. Miękkie elektroniczne brzmienia stworzą tło dla ruchowych monologów i dialogów tancerzy.

 

Wykorzystując technikę tańca współczesnego i improwizację, stworzony zostanie system ruchów i motywów oparty na doświadczeniach i interpretacji zadań przez tancerzy. Proces twórczy polegał będzie na poszukiwaniach twórczych, podczas których performerzy będą rozwijać i eksplorować oryginalne i niepowtarzalne struktury choreograficzne ściśle związane z tematem tożsamości, adaptacji i zmiany. Proces twórczy zakłada wykorzystanie technik i praktyk choreograficznych opartych na mikrochoreografii, instant compostition, floorwork i improwizacji.

tańczMY.png

MICHAŁ PRZYBYŁA

Michał Przybyła jest absolwentem studiów licencjackich na Akademii Humanisty-czno-Ekonomicznej w Łodzi w zakresie tańca i choreografii. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Media Interaktywne i Widowiska. Jest dwukrotnym stypendys-tą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Ukończył program MASA organizowany przez Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu oraz staż w KCDC. Był choreografem i reżyserem spektaklu „MOVE do mnie” w Łodzi, który stworzył wraz z grupą Urban Movement w 2016 roku.
W 2018 roku rozpoczął projekt „Inicjatywa żywa” skierowany do tancerzy i osób niepełnosprawnych fizycznie, który przeprowadził w Pawilonie w Poznaniu oraz był choreografem spektaklu teatralnego „Ausgang” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, w reżyserii Mirka Kaczmarka.
Wraz z Dominikiem Więckiem założył nieformalny kolektyw twórczy Direct Message Collective i stworzył spektakl „Bromance” (koncepcja, reżyseria, choreografia i wykonanie) w ramach rezydencji „Nowa Generacja” organizowanej przez Scenę Roboczą w Poznaniu, który został laureatem II Kon-kursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”, wyróżnienie podczas 54. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2019. Stworzyli również spektakl/instalację ANIMALIA w ramach programu Pawilon Otwarty w Poznaniu.
W latach 2016-2020 był artystą tancerzem w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, z którym brał udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca w Lublinie i Międzynarodowym Festi-walu Sztuki w Szanghaju w Chinach. Współpracował z takimi artystami jak: Yoshiko Waki, Rami Be'er, Jo Strømgren, Maciej Kuźmiński, Ewa Wycichowska, Jacek Przybyłowicz, Aleksandra Dzi-urosz, Marta Ziółek, Tomasz Bazan, Iwona Pasińska, Elwira Piorun.
Dwukrotnie uczestniczył w warsztatach Vertigo Masterclass w Izraelu organizowanych przez Verti-go Dance Company, a także wziął udział w Gaga Lab organizowanych przez Batsheva Dance Company w 2018 i 2019 roku.
Od 2020 roku prowadzi swój autorski cykl rozmów z artystami sztuki tańca: Ciało doskonałe, na portalu taniecPOLSKA.pl, współpracuje z Krakowskim Teatrem Tańca, Krakowskim Centrum Cho-reograficznym, Teatrem Tańca Zawirowania. W październiku 2020 roku był tancerzem w The Royal Theatre of La Monnaie w operze „Die tote Stadt” w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz choreografii Tomasza Wygody.
W 2020 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Kraków oraz został rezydentem Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, gdzie stworzył spektakl „Symetria”. Został także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z Dominikiem Więckiem jest rezydentem TanzFaktur w Köln w Niemczech w ramach programu INKUBATOR 2020.

 

Więcej o Michale i jego pracy dowiesz się na www.michalprzybyla.com

bottom of page